Konserwacja i czyszczenie teku
Pokład i inne elementy na jachcie wykonane z teku lub innych gatunków drewna egzotycznego – np. iroko lub peroby powinny być regularnie myte. Do bieżącego utrzymywania tych elementów w czystości używa się delikatnych detergentów takich jak Yachticon Teak Super Reiniger albo Yachticon Boat Wash oraz miękkiej szczotki. Częstość tych zabiegów zależy od zanieczyszczenia powietrza w okolicy w której cumuje jacht. Jeżeli zanieczyszczenia pochodzące z powietrza, a w szczególności emisji przemysłowych, spalin, zapylenia, itp. nie będą regularnie usuwane, to będą one tworzyć z wodą (deszczową albo skraplającą się na pokładzie) agresywną mieszankę atakującą drewno.
W ten sposób powierzchnia drewna staje się wyblakła, szorstka i tworzą się na niej ciemne palmy i smugi. W szorstkiej powierzchni szybciej gromadzą się kolejne zanieczyszczenia i proces niszczenia pokładu szybko postępuje. Doczyszczenie takiego zaniedbanego pokładu wymaga sporego wysiłku. Aby zapobiec opisanemu zjawisku Yachtikon oferuje kilka różnych produktów:
Teak Super Reiniger przeznaczony jest do okresowego czyszczenia dobrze zachowanych pokładów. Detergent o odczynie zasadowym łatwo i delikatnie usuwa brud, kurz, zanieczyszczenia oraz tłuszcze i sadze. Teak Cleaner und Brightner silny alkaliczny proszek do czyszczenia mocno zabrudzonych i zniszczonych pokładów. Nie tylko usuwa brud, kurz, tłuszcze, sadze oraz inne zanieczyszczenia, ale także przywraca naturalny jasny kolor drewna usuwając efekty utlenienia drewna.
Teak Brightner środek przeznaczony do łatwego usuwania szarego zabarwienia teku będącego przyczyną utlenienia drewna. Przywraca tekowi jego naturalny żółty kolor.
Oczyszczone drewno należy zabezpieczyć olejkiem tekowym, ponieważ zapobiega to utlenianiu drewna w kontakcie z powietrzem, ułatwia utrzymanie pokładów, a także ławek w kokpitach, platform kąpielowych, stołów itp. w czystości, gdyż zaimpregnowane drewno jest gładsze i co ważniejsze nie wchłania zanieczyszczeń. Olejkowanie pokładu powinno wykonywać się co najmniej raz w sezonie na wiosnę, a optymalnie także w połowie sezonu. Aby nałożyć olejek drewno powinno być czyste i suche. Olejek można nakładać, pędzlem, wałkiem lub czystą szmatką bawełnianą. Impregnat powinien wysychać co najmniej 12 godzin zanim obciążymy pokład. Do olejkowania drewna możemy polecić dwa produkty firmy Yachticon:
Teak Ől Golden Klassik, który polecany jest do starszych pokładów, na których powierzchni pojawiają się z czasem przebarwienia i uszkodzenia drewna. Olejek ten zawiera pigment w ciepłym złotym kolorze, który wyrównuje barwę drewna nadając mu piękny klasyczny wygląd.
Teak Ől Klar, który polecany jest do nowych pokładów lub pokładów w dobrym stanie, ponieważ zachowuje naturalny jasny kolor drewna, głęboko impregnując i zabezpieczając pokład.